Alternatywa dla WordPressa

WordPress to nie jedyna platforma do zarządzania stroną internetową. Poznaj lepszą alternatywę najpopularniejszego systemu CMS.

WordPress zyskał swoją popularność dzięki swojej prostocie. Instalacja WordPressa jest bardzo prosta, w panelu administracyjnym znajdziemy wszystko do zarządzania naszą stroną. Dlaczego więc szukać alternatyw?

Technologia

Pierwsze wydanie WordPressa zostało wydane w 2003 roku, troszkę czasu minęło, jednak wykorzystujący język PHP system dalej jest wspierany.

PHP również się rozwija, jest coraz bezpieczniejszy i warto mu zaufać, po raz kolejny pada pytanie, po co szukać alternatyw?

Internet jak i różnego rodzaju techologie również się rozwijają, Google kładzie duży nacisk na performance, czyli szybkość strony, czas interakcji itp. WordPress sam w sobie potrafi być szybki, problem pojawia się wtedy, gdy osoby bez specjalistycznej wiedzy biorą się za tworzenie stron internetowych.

Każda wtyczka, czy źle napisany motyw graficzny do WordPressa przyczynia się do większej ilości kodu, którego w 90% nie wykorzystujemy na stronie. Tworzy to duży problem, strona jest coraz cięższa i wczytuje się coraz dłużej.

2 alternatywy, jedna technologia

Alternatywą WordPressa są statyczne strony JAMstack. JAMstack to sposób tworzenia stron internetowych, który opiera się na JavaScript oraz API. Dużo ciężej jest zbudować taką stronę dla osób, które nie mają styczności z programowaniem na co dzień.

Coś za coś, strony JAMstack potrafią być o wiele szybsze od standardowych stron WordPress, ponieważ ich struktura, czyli pliki HTML są tworzone podczas kompilacji strony. Czekaj czekaj, jakiej kompilacji?

Statyczna strona internetowa to nic innego jak zwykłe pliki HTML. Pisząc ten artykuł wykorzystuję panel administracyjny DATO CMS, uruchomiłem stronę na swoim komputerze i sprawdzam zmiany. Po napisaniu artykułu kliknę przycisk buduj stronę, i nowy plik HTML zostanie dodany na moją stronę.

Fachowa nazwa systemu, którego używam to Headless CMS, którego jestem wielkim fanem.

Co to jest Headless CMS?

Jeśli pracujesz z WordPressem, to aby dostać się do panelu administracyjnego musisz się zalogować na stronie /wp-admin, i tam dokonywać zmian. Headless CMS, to odłączenie panelu administracyjnego od naszej strony. Krótko mówiąc, nasza strona internetowa oraz wszystkie podstrony nie są połączone z panelem administracyjnym czy bazą danych.

Zaletą statycznych stron jest wybór panelu administracyjnego, obecnie na rynku mamy sporo dostępnych rozwiązań, np. DatoCMS, Contentful, Strapi czy Netlify CMS. Każdy z tych systemów jest darmowy (z pewnymi limitami), zwykła strona wizytówka firmy z systemem blogowym nie wykorzysta nawet darmowych zasobów.

Dlaczego Headless CMS?

Przede wszystkim wybór, możemy wybrać dowolny framework do wyświetlania naszej strony, może to być Gatsby, Next.js czy Vue. Możemy również wybrać panel administracyjny (są one bardzo zbliżone do siebie pod względem funkcjonalności).

Jak już wspomniałem wcześniej, osoby przyzwyczajone do WordPressa mogą czuć się z tym nieco dziwnie, ponieważ wykorzystując Headless CMS będziemy musieli zalogować się na inną stronę, aby zarządzać stroną firmową.

Jest to również dużo bezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli ktoś włamie się na stronę internetową WordPress, dostanie dostęp do każdej informacji, w tym do bazy danych włącznie. Headless CMS rozwiązuje ten problem, oczywiście dalej ktoś może włamać się do panelu administracyjnego, jednak tym razem dane strony, teksty, media itp, są oddzielone od strony.

Kolejną dużą zaletą Headless CMS jest brak bezpośrednich zapytań do brazy danych. W przypadku WordPresa, każda zmiana podstrony to nowy request do bazy danych. Oczywiście dobry programista zadba o odpowiednie zapisywanie stałych danych w przeglądarce, aby strona nie wysyłała aż tylu zapytań, jednak czy osoba nie techniczna ma o tym w ogóle pojęcie?

Headless WordPress

WordPress zdaje sobie sprawę z tego, że nowa technologia zyskuje coraz większą popularność, dlatego przygotował swój system do wykorzystania go jako Headless CMS. Aby wykorzystać WordPressa jako Headless CMS musimy zainstalować system w innym katalogu lub subdomenie, oraz wyłączyć indeksowanie strony. Przykładem może być firma.pl/admin lub admin.firma.pl.

Wykorzystując Headless WordPress możemy w dalszym ciągu zarządzać stroną tak jak wcześniej, jednak sama strona nie będzie połączona z WordPressem bezpośrednio.

Strony, posty, media dalej będą dostępne w panelu administracyjnym, jednak sposób prezentacji ich na stronie znacznie się zmieni.

Jak to działa?

Nasza nowa strona napisana w Gatsby czy Next.js, pobiera dane na temat stron czy postów za pomocą API, czyli programista buduje specjalne zapytanie np. pobierz wszystkie artykuły z sekcji blog i wyświetl je w podstronie /blog.

W momencie kiedy strona jest już gotowa, wszystkie zmiany są zadowalające możemy kliknąć buduj stronę. Teraz nasza strona jest budowana, czyli tworzone są nowe strony, tworzone są nowe artykuły itd. Czynność wykonuje się tylko raz, właśnie w momencie budowania strony. Generuje ona statyczne pliki HTML, które po wejściu na daną stronę nie generują żadnych zapytań, ponieważ dane, które chcemy już tam są!

Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Otóż im mniej zapytań do serwera, im strona jest lżejsza tym szybciej się załaduje, a przecież o to chodzi, abyśmy byli szybsi od konkurencji, prawda?

Wady

Jak każdy system JAMstack i strony statyczne posiadają wady.

Brak edytora graficznego strony: Dużo ciężej jest zmieniać czy dodawać kolejne elementy na stronę, strukturę tworzy programista, większość elementów jest na stałe zakodowana. Oczywiście artykuly, zdjęcia czy strony to dane, które są pobierane z Headless CMS i możemy je zmieniać dowolnie.

Więc jeśli chcesz dodać kolejny element na stronę główną, np. opinie klientów, to samodzielnie ciężko będzie Ci to osiągnąć. Dla programisty takie rzeczy są łatwe i przyjemne.

Chciałbyś wyprzedzić konkurencję 10 krotnie? Strona internetowa JAMstack jest czymś, czego szukasz! Napisz do mnie, chętnie pomogę z Twoją nową stroną internetową.

Zalety

Przede wszystkim performance, strony JAMstack są dużo szybsze od standardowych stron. Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo, tak jak wspominałem wcześniej, zapytania wykonywane są podczas procesu tworzenia stronym, nie tak jak w przypadku WordPressa za każdym przejściem na inną podstronę.

Tworząc stronę Headless CMS możemy w łatwy sposób dodać dane obecnej strony do innych rozwiązań. Przykładowo Twoja strona może wykorzystywać takie same dane na stronie internetowej, jak i aplikacji iOS czy Android. W przypadku WordPressa jest to nieco trudniejsze.

Headless CMS

Wspomniałem o 2 alternatywach, pierwsza to WordPress, czyli starsze rozwiązanie z nowoczesnym frontem. Drugie rozwiązanie to inny panel administracjny, o którym wspomniałem wyżej (DatoCMS, Strapi). WordPress jak i inne systemy są wykorzystywane jako Back End a Gatsby, Next.js czy Vue jako Front End.

Podsumowanie

Statyczne strony JAMstack + Headless CMS to przyszłość stron internetowych. Obecnie jednak mało kto decyduje się na takie rozwiązania. W dalszym ciągu sporo osób twierdzi, że stworzenie strony internetowej to nic takiego, że WordPress i kilka wtyczek załatwi sprawę. Pewnie strona będzie działać, jednak będzie wolna, nieprzystosowana do odbiorców i więcej klientów stracisz niż zyskasz.

Nowe rozwiązania ciężko się przyjmują w Polsce, jeszcze 2-3 lata temu przejście na JAMstack było pewnym ryzykiem, obecnie najpopularniejsze firmy na świecie wykorzystują JAMstack na swoich stronach i są one piekielnie szybkie.

Zastanów się czy strona internetowa Twojej firmy spełnia obecne normy, czy wczytuje się poniżej 2 sekund, ile zapytań wysyła, oraz jak wygląda od środka.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem czym jest JAMstack i Headless CMS, jeśli masz jakieś pytanie, napisz do mnie wiadomość poprzez formularz, lub na Facebooku