Baza wiedzy - strona internetowa cz. 2

W pierwszej części bazy wiedzy opisałem co to jest WordPress, motyw, wtyczki, SEO czy JAMstack. Czas na kolejną porcję wiedzy na temat strony internetowej.

FTP

Jeśli zdecydujesz się samemu stworzyć swoją stronę internetową, to potrzebujesz narzędzia do wysłania plików na serwer (hosting). Dane do logowania się przez FTP uzyskasz w panelu administracyjnym swojego hostingu. Popularnym programem na system windows jest FileZilla, która jest łatwa w konfiguracji i prosta w użyciu.

Pamiętaj, że nadpisanie plików lokalnych na serwerze jest operacją nieodwracalną, zaleca się więc przed każdą zmianą wykonać kopię pliku z którym pracujesz lub całego folderu.

Certyfikat SSL

SSL to protokuł sieciowy używany do zabezpieczenia połączeń internetowych, jest to już standard szyfrowania danych na stronach internetowych. W skrócie certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych pomiędzy Twoim komputerem a serwerem.

Warto zwracać uwagę, czy strona z której korzystasz na pewno jest zabezpieczona szyfrowanym połączeniem, szczególnie w przypadku zakupów online.

Posiadanie certyfikatu na stronie zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa użytkowników, ponieważ dane np. z formularzy nie trafią w niepowołane ręce. Certyfikat SSL jest również brany pod uwagę przy pozycjonowaniu.

Domena internetowa

Domena jest to element adresu internetowego, który kieruje użytkownika na żądaną stronę. W praktyce wygląda to tak, że Twoja strona internetowa (pliki) są dostępne na serwerze X, który posiada swój adres IP. IP jest to ciąg cyfr, które ciężko byłoby zapamiętać, dlatego do hostingów podpina się domeny np. marcinzogrodnik.pl

Najbardziej popularnymi domenami są narodowe z końcówkami np. .pl, .de czy .co.uk, są też domeny globalne tj. .com, .net czy .org.

Ostatnio bardziej popularne stały się domeny .io, .dev czy .top, domeny te są z reguły nieco droższe, jednak mogą w bardziej dobitny sposób opisać Twoją stronę internetową.

Domenę trzeba wykupić np. na okres 1 roku, po tym czasie domenę trzeba odnowić, ceny są zależne od firmy zarządzającej domeną.

Edytor tekstowy / IDE

Aby otworzyć np. plik html czy css, potrzebujesz edytor tekstowy, może to być nawet zwykły notatnik, jednak dla wygodniejszej pracy lepiej jest zainstalować dedykowany do tego program.

Osobiście używam programu Visual Studio Code, który jest darmowy. Podświetla on składnie, możesz zainstalować wiele rozszerzeń, które znacznie przyśpieszą i ułatwią zmiany na stronie internetowej.

Marcin ✌️

Zróbmy razem fajną stronę dla Twojej firmy

Nie masz strony internetowej, albo potrzebujesz zmian na swojej aktualnej?

Podaj swój numer telefonu, oddzwonię do Ciebie i porozmawiamy.