Baza wiedzy - strona internetowa cz. 1

Stworzenie strony internetowej czy sklepu to kilka kroków, które nie każdy musi znać. Postanowiłem opisać podstawowe pojęcia, aby moi klienci wiedzieli, na jakim etapie jest ich strona, oraz o co dokładnie chodzi, gdy mówię, że potrzebny jest np. hosting.

WordPress

WordPress to CMS (ang. Content Management System), czyli system zarządzania treścią. Instalując na swoim serwerze WordPress, masz możliwość dodawania np. postów na blog, dodawania / edytowania podstron, dodawania zdjęć itd. WordPress’a można skonfigurować na różne sposoby, można stworzyć różne typy postów lub różne widoki dla poszczególnych kategorii. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od klienta, co chce osiągnąć.

Motyw (Theme)

To również dotyczy WordPress’a, jeżeli chcesz sam skonfigurować swoją stronę, to instalujesz wybrany motyw i ustawiasz go pod swoje potrzeby. Popularnym miejscem, gdzie znajdziesz sporo motywów, jest ThemeForest. Niestety nie zawsze zaraz po instalacji motywu wygląda on tak samo, jak w prezentacji demo, sporo motywów wymaga dodatkowych wtyczek czy znajomości Page Builderów, aby osiągnąć oczekiwany efekt, tutaj warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który na pewno Ci w tym pomoże.

Plugins (Wtyczki)

W WordPressie bardzo popularne są wtyczki, znajdziesz ich naprawdę sporo i to na każdą okazję. Chcesz poprawić SEO? Instalujesz YOAST, chcesz wyświetlić opinie klientów? Proszę bardzo, na to tez jest wtyczka. Brzmi świetnie, jednak jak wszystko ma swoje wady. Podstawową wadą jest bardzo duża ilość niepotrzebnego kodu. Zazwyczaj wtyczka nie skupia się na jednym problemie, jest to raczej bardziej kompleksowe i zakłada wiele scenariuszy, których prawdopodobnie w 90% nie wykorzystasz na swojej stronie. Mimo to, nieużywany kod będzie na Twojej stronie, który może powodować albo luki w bezpieczeństwie, albo spadek wydajności.

Pozostając na chwilę przy bezpieczeństwie, warto dodać, że wtyczkę może napisać każdy, każdy może też taką wtyczkę opublikować za darmo. Instalując taką wtyczkę, musisz wiedzieć, że w każdej chwili twórca może przestać wspierać swój projekt, może też dodać kod, który uszkodzi Twoją stronę, otworzy furtkę do panelu administracyjnego czy nie zaktualizuje zależności, które spowodują, że włamanie się do Twojej strony i wyciek danych będzie bardzo prosty.

Rozwiązaniem tego problemu jest konsultacja ze specjalistą, który sprawdzi daną wtyczkę czy jest bezpieczna, lub nieco bardziej kosztowne będzie napisanie dedykowanej funkcjonalności przez programistę. Plusem dedykowanej wtyczki jest to, że nikt inny nie ma wglądu do kodu, masz pełną własność, programista tworzy tylko te funkcjonalności, które potrzebujesz na swojej stronie. Strona będzie szybsza, ponieważ nie będzie “zawalona” kodem, który nie jest w ogóle wykorzystywany.

SEO - Search Engine Optimisation (Pozycjonowanie)

SEO to po prostu pozycjonowanie Twojej strony internetowej w Google. Pozycjonowanie to nie tylko słowa kluczowe dopasowane do Twojej branży, ale również optymalizacja strony, poprawa architektury informacji czy budowanie linków.

SEO to nie jest dzień pracy, jest to bardziej proces, który trwa miesiącami. W skrócie pozycjonowanie to dbanie o treść na stronie (tematyczne artykuły, odpowiednie opisy np. kategorii), odpowiednia struktura witryny - umiejscowienie nagłówków czy breadcrumbs (nawigacji pomiędzy stronami), zagadnienia techniczne - renderowanie strony, optymalizacja JS, CSS (ogólnie szybkość strony internetowej, responsywność).

Jeżeli ktoś powie Ci, że SEO to dokładne opisanie meta description strony to jest w błędzie.

Temat SEO jest bardzo rozległy, tutaj chciałem tylko napisać oglnie co to jest, w planie mam opisanie tematu bardziej szczegółowo.

Hosting

Jest to miejsce na serwerze, gdzie pliki Twojej strony, czy też baza danych będzie przechowywana. Ostatnio w podsumowaniu miesiąca Marzec dodałem ciekawy link z testem polskich hostingów. Zainteresowancyh odsyłam bezpośrednio do strony docelowej (LINK).

Hosting to w większości przypadków płatna usługa, w zależności jaki typ hostingu wybierzesz cena może się różnić. Współdzielone hostingi są najtańsze, jednak mogą po czasie okazać się wolne, co odbije się na Twojej stronie, a w szczególności na odwiedzających Twoją stronę. Hostingi VPS są szybsze, ponieważ tylko nasza strona (nasz serwis) jest uruchomiony na danym urządzeniu. Hosting VPS jest już droższą opcją. Najdroższym typem hostingu jest serwer dedykowany. Wtedy mamy już własną maszynę, która jest droga w utrzymaniu i w przypadku małych czy nawet średnich firm nieopłacalna.

Istnieją również hostingi w chmurze, oraz takie, w których płacisz za faktyczny ruch oraz wykorzystanie zasobów. Dla jednych może to być tańsze rozwiązanie, dla innych niekoniecznie.

W przypadku strony internetowej WordPress płatny i dobry hosting jest wręcz wymagany, od tego też zależy szybkość Twojej strony internetowej. Statyczne strony JAMstack nie potrzebują tyle zasobów, ponieważ generują pliki statyczne, które mogą być przechowywane w globalnych CDN (content delivery network).

Strony JAMstack (Gatsby) hostuję na hostingu Netlify, który odpowiada za cały proces budowania aplikacji. Strony, które wykorzystują inną bibliotekę czyli Next.js hostuję na stronie Vercel.com. Zarówno Netlify jak i Vercel to darmowe serwisy, które posiadają pewne ograniczenia, jednak dla małych i średnich firm nawet te limity są duże i ciężko je przekroczyć.

Jest to kolejny powód, aby zaoszczędzić na hostingu i przy okazji mieć bardzo szybką stronę JAMstack.

JAMstack

Statyczne strony internetowe to nie jest nic nowego. Pierwsze strony, jakie powstawały to zwykły HTML i CSS, nie było nawet JS. 30 lat temu problemem były aktualizacje stron statycznych, za każdym razem trzeba było pobrać pliki, dodawać / usuwać treść i znów wysyłać na serwer.

W przypadku zmiany linka np. w nawigacji musielibyśmy pobrać wszystkie podstrony i w każdym pliku zmienić link. Było to oczywiście bardzo czasochłonne.

Obecnie strony statyczne to również zwykłe strony HTML, CSS i JS, jednak teraz zarządzanie treścią jest o wiele łatwiejsze przez decentralizację serwisów. Generatory takich stron np. Gatsby to biblioteka, która jest oparta na React, odpowiada ona za wyświetlanie / renderowanie strony internetowej. Dane takie jak posty, obrazy czy strony są w innym miejscu, co jest również bezpieczniejsze.

Strona marcinzogrodnik.pl to strona JAMstack, nie wykorzystuję tutaj żadnego CMS’a aby dodawać posty, akurat w moim przypadku nie chciałem korzystać z dodatkowych serwisów, ponieważ dodawanie postów w formacie MDX jest dla mnie najwygodniejszą opcją. Edytor mam otwarty cały czas, więc zmian dokonuję spoko, zawsze jakieś usprawnienie się przyda. W przypadku stron dla klientów wybieram sprawdzone rozwiązania, czyli Headless CMS.

Headless CMS to osobny serwis (coś podobnego do panelu administracyjnego WordPress’a), jednak w przypadku np. DatoCMS mamy pełną kontrolę nad strukturą naszych pól. Możemy dodawać strony, utworzyć blog z wybranymi przez nas polami. Jest to świetne rozwiązanie dla firm, które potrzebują dedykowanych rozwiązań, modele oraz typy można dowolnie układać tak, aby praca była wydajniejsza.

Oczywiście można również stworzyć prosty układ, odwzorować panel WordPress’owy, jednak głównym powodem dla którego polecam usługi typu headless cms to odcięcie się z monolitu, który utworzył WordPress. Lepiej jak dane nie są połączone ze stroną w taki sposób jak robi to WordPress.

Podsumowanie

Wiesz już co to jest WordPress, hosting czy JAMstack. Była to pierwsza część bazy wiedzy, z czasem postaram się dodać kolejne rzeczy, aż w końcu zrobię ogólny poradnik co dokładnie potrzebujesz w zależności od typu strony internetowej, której potrzebujesz.

Marcin ✌️

Zróbmy razem fajną stronę dla Twojej firmy

Nie masz strony internetowej, albo potrzebujesz zmian na swojej aktualnej?

Podaj swój numer telefonu, oddzwonię do Ciebie i porozmawiamy.