Czy szybkość ładowania strony internetowej wpływa na pozycjonowanie?

Szybkość ładowania strony internetowej to niewątpliwie jedna z ważniejszych rzeczy, o której programista już na początku projektowania strony musi pamiętać.

Od szybkości załadowania strony zależy, czy konsument pozostanie na stronie, czy opuści ją i kliknie kolejny wynik w Google.

Dotyczy to wszystkich typów stron internetowych, wizytówek, stron firmowych, blogów, a przede wszystkim sklepów internetowych.

Czym jest szybkość ładowania strony internetowej?

Od momentu kliknięcia, np. w wyniku wyszukiwania Google, strona internetowa wysyła zapytania o obrazki, pliki CSS czy JavaScript, jest to mierzone od samego początku aż do momentu, w którym wszystkie części strony zostaną załadowane. Oczywiście im mniejszy czas oczekiwania, tym lepiej dla strony oraz dla Twojego potencjalnego klienta.

Każda dbająca o klienta strona internetowa dąży do zminimalizowania czasu oczekiwania. W dzisiejszych czasach każdy jest zabiegany, chcemy otrzymywać interesujące nas informacje natychmiast. Im mniejszy czas załadowania strony, tym klient bardziej zadowolony.

W przypadku sklepów internetowych szybkość ładowania strony jest kluczowa, ponieważ wpływa ona znacząco na konwersje, czyli ilość złożonych zamówień.

Szczególnie ważnym elementem jest czas ładowania strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Trzeba mieć na uwadze, że nie każdy posiada najnowszego iPhone, czy innego flagowca, który ma wystarczająco mocy obliczeniowej do szybkiego załadowania strony.

Spora część użytkowników korzysta z mniej wydajnych telefonów, co również wpływa na czas ładowania strony internetowej. Jeżeli strona lub sklep internetowy ładuje się wolno, to ilość konwersji również spada, zyski maleją i nikt nie jest zadowolony.

Przykład: Strona załadowana w 2.4s ma konwersję 1.9% Strona załadowna w 3.3s ma konwersję 1.5% Strona załadowana w 4.2s ma konwersję 1% Strona załadowana w 5.7s ma konwersję 0.6%

Wyniki mówią same za siebie.

Czas ładowania strony a SEO

Już od dawna Google promuje szybkie strony internetowe. Jak sprawdzić szybkość ładowania strony internetowej? Odwiedź PageSpeed Insights, wpisz adres swojej strony i sprawdź jaki wynik otrzymałeś.

Pewnie nie raz szukając informacji na swoim telefonie, czekałeś dłużej na załadowanie strony, i po prostu kliknąłeś wstecz i wybrałeś kolejny wynik w wyszukiwarce, prawda? Nikt nie przepada za takim zachowaniem, zostaliśmy przyzwyczajeni do tego, że każdą informację dostajemy natychmiastowo.

Osobiście sam jestem do tego bardzo przyzwyczajony i jeżeli strona ładuje się dłużej niż 4-5 sekund, to najzwyczajniej w świecie wychodzę ze strony. Długi czas ładowania strony powoduje niezadowolenie użytkownika oraz frustrację. Automatycznie spada zaufanie do takiej strony internetowej. Google zdaje sobie z tego sprawę i promuje szybciej ładujące się strony internetowe wyżej w wynikach wyszukiwania.

Jak skrócić czas ładowania strony internetowej?

Wybór technologii

Kluczowe jest określenie czego oczekujemy od strony czy sklepu internetowego. Wielu programistów specjalizuje się jedynie w jednej dziedzinie, np. tworzą tylko strony oparte o system zarządzania treścią WordPress. W wielu przypadkach wybór WordPress'a to solidny overkill. Dla prostej strony internetowej, która ma zawierać jedynie informacje o produktach / usługach, odpowiednim wyborem będzie strona statyczna JAMstack.

Odpowiedni hosting

Niewątpliwie jednym z kluczowych elementów jest odpowiedni wybór hostingu pod stronę internetową. Nie ma co oszczędzać, szczególnie jeśli chodzi o sklepy internetowe. nazwa.pl posiada szeroką ofertę hostingów oraz vps'ów, na które oferuję rabat w wysokości -20%. Więcej tutaj W przypadku stron statycznych płatny hosting nie jest ogóle potrzebny! Darmowe rozwiązania w zupełności wystarczą na małą, prostą stronę internetową. Dobrym przykładem jest strona marcinzogrodnik.pl, która używa darmowego hostingu od Netlify.

Czysty kod strony

Strona internetowa to nic innego jak kod HTML, CSS oraz JavaScript. Nieumiejętne pisanie kodu, powtarzanie go, może spowolnić czas ładowania. Kod strony internetowej musi być schludny oraz przejrzysty, szczególnie wersja "live".

Strony produkcyjne, czyli wersja strony, którą każdy użytkownik może odwiedzić, powinna ładować kod HTML w formie jednej linijki, bez spacji.

Optymalizacja zdjęć

W przypadku WordPressa jest to bardzo ważne, ponieważ każde zdjęcie to osobne zapytanie do serwera. Strony statyczne JAMstack działają nieco inaczej, pobierają zdjęcia w tle i wyświetlają rozmazane obraz, i w momencie pełnego załadowania, po prostu je wyświetlają.

Nie raz widziałem, jak zdjęcia na stronach internetowych mają po 5-8Mb, co jest niedopuszczalne! Pamiętaj więc o tym, aby przed wysłaniem zdjęcia na serwer odpowiednio go zmniejszyć oraz skompresować.

Zmniejsz ilość wtyczek - WordPress

Wtyczki do WordPress'a są super! Prawdopodobnie na wszystko, co masz w głowie i chciałbyś dodać na stronę, znajdzie się wtyczka. Problem jest wtedy, gdy jest ich za dużo i zaczynają ze sobą kolidować. W bardzo wielu przypadkach napisanie ręcznie kilku linijek kodu zrobi taką samą pracę jak dodatkowa wtyczka.

Warto również dodać, że wtyczki do WordPress'a są tworzone przez innych ludzi, osoby niemające pojęcia jak tworzone są wtyczki oraz kto nimi zarządza, mogą narazić swoją witrynę na potencjalne ataki hakerów.

Nigdy więc nie instaluj samodzielnie wtyczek do WordPress'a, chyba że naprawdę wiesz, co robisz.

Używaj CDN

CDN, czyli Content Delivery Network, jest to platforma, która „rozbija” stronę internetową na kilku / kilkunastu serwerach. Wchodząc na stronę internetową, która używa CDN, jesteśmy automatycznie łączeni z najbliższym nas serwerem, w celu zmniejszenia czasu ładowani strony. Nie używając CDN, narażamy użytkownika na dłuższe oczekiwanie załadowania strony internetowej.

Pamięć podręczna przeglądarki

Przeglądarki zbierają różne informacje na temat stron internetowych, zapisują te dane w pamięci podręcznej, aby w momencie odświeżenia strony, nie wysyłać ponownie tego samego zapytania, np. o obrazek. Oczywiście wszystkie strony, które wykonuję, mają tę opcję włączoną.

Podsumowanie

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest strona internetowa, oraz jej szybkość. Obecnie samo posiadanie strony internetowej to nie wszystko, o stronę trzeba dbać, szczególnie gdy dodajemy sporo nowych treści.

Jeżeli Twoja strona internetowa jest wolna, nie wygląda zbyt nowocześnie i mało osób ją odwiedza, to nie czekaj na kolejny krok konkurencji, Ty zrób to przed nią.

Zapraszam do kontaktu

Stwórzmy wspaniały projekt!

Podaj swój numer telefonu lub adres e-mail, oddzwonię i porozmawiamy na temat Twojej nowej strony internetowej.