Ile kosztuje strona internetowa

Temat wałkowany nie raz, w większości przypadków odpowiedź to “zależy” i tak właśnie jest, ponieważ nie ma jednej ustalonej ceny za wykonanie strony internetowej dopasowanej do potrzeb klienta. “To zależy” da się jednak rozbić na kilka mniejszych części, aby lepiej zobrazować jak to wygląda od kuchni i dlaczego czasem cena może być liczona w tysiącach złotych.

Cel strony internetowej

Na facebooku jest taka grupa Zlecenia - strony www, znajduję tam bardzo dużo ogłoszeń programistów, którzy tworzą tylko strony WordPress. Jeżeli szukasz odpowiedniej osoby do stworzenia strony internetowej, to powinieneś unikać takich osób. Dlaczego?

Moim zdaniem ograniczanie się do jednego narzędzia jest złą praktyką, ponieważ może to skutkować dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami po stronie klienta. Wybór technologii wykorzystywanej na stronie jest kluczowe także w dłuższej perspektywie czasu.

Załóżmy, że wymogiem klienta jest prosta strona wizytówka, bez podstron, bez sekcji z blogiem, zwykła strona informacyjna. Czy w takim przypadku WordPress to dobry wybór? Oczywiście, że nie! W takim przypadku statyczna strona JAMstack będzie o wiele lepszym wyborem pod względem technologicznym oraz przyszłościowym.

Możliwym problemem jest również brak ogólnej wiedzy właścicieli firm, że są inne - lepsze alternatywy dla WordPress’a, które mogą być o wiele tańsze i przede wszystkim lepiej dopasowane do potrzeb firmy.

Podsumowując - jeżeli szukasz wykonawcy strony internetowej dla swojej firmy, szukaj takich programistów, którzy nie rzucą od razu hasłem WordPress, nie znając nawet oczekiwań oraz celów firmy. Najlepiej będzie porównać kilku wykonawców, jednak nie sugerować się ceną projektu, a podejściem, zaangażowaniem czy wytłumaczeniem dlaczego rozwiązanie X będzie najlepsze w przypadku Twojej firmy.

Wygląd strony

Tutaj opcje są dwie, idąc na tzw. łatwiznę programista kupuje gotowy wygląd strony, najczęściej jest to motyw WordPress i modyfikuje go pod potrzeby klienta. Motyw premium może kosztować nawet do $100 (445 zł). Wykorzystanie gotowca ma swoje plusy i minusy. Plusem jest na pewno oszczędność czasu, którą programista musi poświęcić na stworzenie odpowiednich komponentów, czy funkcjonalności. Minusem w gotowych motywach jest ilość opcji, często są to kombajny przystosowane do 10 - 20 typów stron przez co pliki CSS czy JS potrafią być bardzo duże, a co za tym idzie strona może potrzebować więcej czasu na załadownie.

Druga opcja to stworzenie wyglądu strony od podstaw według wytycznych klienta. Indywidualny wygląd strony internetowej to droższa zabawa, ponieważ każdy Designer ma określone swoje stawki godzinowe. W przypadku prostych stron taki proces może zająć od 10 do 20 godzin roboczych, w przypadku większej ilości pracy, kilku wersjach czy dodatkowych modyfikacjach proces ten może się znacznie wydłużyć.

Dla przykładu: Pan Kowalski chce indywidualny wygląd strony, oczekuje prostej szaty graficznej swojej strony internetowej, programista / designer deklaruje, że stworzy taki projekt w 15 godzin. Załóżmy, że stawka godzinowa to 90 zł, Pan Kowalski za indywidualny wygląd strony zapłaci 1350 zł.

Podałem przykład jak to mogłoby wyglądać, pamiętaj, że stawki są różne, jeden tworzy design w cenie całej strony internetowej, ktoś inny wyceni swoje umiejętności na 200 zł za godzinę pracy. Dlatego też termin “to zależy” jest tak często spotykany w branży IT.

Technologia

WordPress i JAMstack to rozwiązania, które najczęściej wybieram dla swoich klientów. WP to narzędzie All in one, łączy ze sobą warstwę frontend, oraz backend. Różnicę pomiędzy WP a JAMstack opiszę w innym poście.

WordPress jest o wiele prostszy w procesie instalacji, tylko kilka kroków dzieli nas od zainstalowania WP na serwerze czy lokalnym środowisku, panel zarządzania jest intuicyjny. W przypadku pełnych praw administratora jesteśmy w stanie zrobić praktycznie wszystko z poziomu /admin.

Strony internetowe JAMstack to inny proces, firmy decydujące się na JAMstack muszą liczyć się z tym, że czas wykonania takiej strony może się lekko wydłużyć ze względu na ustawienia czy też integrację z innymi zewnętrznymi serwisami.

JAMstack nie posiada własnego panelu administracyjnego, w którym możesz np. dodać nowy post, nie ma ustawień strony, nie możesz sobie tak po prostu wejść i zmienić kolor czy wielkość znaków w nagłówku. Opcje te można oczywiście zaimplementować na zewnętrznych serwisach, oraz połączyć je ze stroną JAMstack, np. wykorzystując Gatsby.

Strony JAMstack wymagają większej ilości pracy programisty, wpływa to oczywiście na cenę końcową, która może być wyższa. Gdybym chciał stronę dla swojej firmy, wolałbym zapłacić 2x więcej i mieć pewność, że moja strona jest szybsza od konkurencji, ma więcej wejść czy lepiej się pozycjonuje w Google.

Development (proces tworzenia strony) jest zależny od tego jakiej strony oczekuje klient, od skomplikowania pisanych funkcjonalności, czy też od wyglądu. W procesie tworzenia strony JAMstack programista ma pełną kontrolę nad kodem, nie instaluje on pierwszej lepszej wtyczki jak w przypadku WordPress’a, tylko analizuje problem i stara się wybrać odpowiednie rozwiązanie. Strony które ja tworzę zajmują około 30-35 godzin roboczych przy stawce 100 zł / h.

Hosting & Domena

W bazie wiedzy opisałem co to jest domena (sprawdź tutaj), jest to dodatkowy koszt, który ponosi klient, domeny są często w promocjach na pierwszy rok. Po każdym roku jeśli dalej chcemy aby nasza strona działała pod wybranym adresem, to musimy ją (domenę) odnowić.

Hosting w przypadku strony JAMstack jest darmowy, używam hostingu, który w 100% spełnia moje oczekiwania i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. WordPress wymaga dodatkowego serwera, który wykorzystuje PHP oraz MySQL. Podobnie jak domeny, firmy hostingowe często oferują ciekawe zniżki na pierwszy rok. Po każdym roku usługę hostingową trzeba odnowić.

Dodatkowe koszty

Wielu programistów dolicza np. konsultacje do ogólnej ceny, jakby nie patrzeć jest to czas poświęcony nad projektem, często są to wizyty u klienta czy rozmowy online, na których dogadywane są szczegóły lub omawiane dodatkowe funkcjonalności.

Jeżeli klient nie ma czasu lub chęci zajmować się stroną internetową, to może taką usługę zlecić wykonawcy strony, który powinien posiadać odpowiednią wiedzą, aby zarządzać wszystkimi sekcjami. Opieka nad stroną to polecana rzecz, ponieważ w przypadku awarii strony / serwera programista od razu jest gotowy do pracy.

Podsumowanie

W internecie jest pełno ogłoszeń typy profesjonalna strona internetowa za 300 zł, są też tacy, którzy robią strony za darmo, nic mi do tego. Jeśli jednak oczekujesz strony internetowej, która będzie godnie reprezentować Twoją firmę, będzie dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb, będzie bezpieczna i przede wszystkim szybka, to powinieneś przemyśleć swój wybór.

Oszczędzanie na stronie internetowej jest błędne, a samo posiadanie strony tylko po to aby była może przynieść więcej zła niż pożytku.

Marcin ✌🏼

Zróbmy razem fajną stronę dla Twojej firmy

Nie masz strony internetowej, albo potrzebujesz zmian na swojej aktualnej?

Podaj swój numer telefonu, oddzwonię do Ciebie i porozmawiamy.