Jak przyśpieszyć stronę internetową?

Dlaczego szybkość strony jest ważna?

Strona internetowa to wizytówka firmy, poza oryginalnym i przyciągającym wzrok wyglądem, oraz dedykowanymi funkcjonalnościami powina załadować się jak najszybciej się da. W badaniu przeprowadzonym przez skilled.co, aż 47% użytkowników oczekuje strony, która załaduje się poniżej 2 sekund. Ponad to strony, które ładowały się ponad 2.4 sekundy generowały 1.9% konwersji, ładowanie strony w 3.3 sekundy pogorszyło procent konwersji do 1.5%. Strony które ładowały się 4.2 sekundy generowały mniej niż 1% konwersji.

Firma COOK podniosła wynik konwersji o 7% poprawiając szybkość strony o 0.85 sekundy! Kolejnym przykładem jest firma Mobify, która zbadała swoje wyniki i okazało się, że każde 100ms ładowania strony głównej przeniosło się na wzroście konwersji o 1.1%.

Każde 100ms jest obecnie na wagę złota, szczególnie jeśli mówimy o sklepach internetowych, gdzie każdy odwiedzający to potencjalny klient. Sklep internetowy, który generuje milion zł rocznie, przy podniesieniu konwersji o 2% zarabia dodatkowo 20.000 zł. Przy milionie taka kwota wydaje się mała, jednak to był tylko przykład, szybkość strony w różnych przypadkach może podnieść konwersję nawet o 10 czy 20%, wtedy kwoty robią się coraz ciekawsze.

Pozycjonowanie (SEO)

Google lubi strony, które szybko się ładują, które dostarczają informacje od razu, bez zbędnego czekania na załadowanie się kolejnych komponentów.

Wyżej opisałem jak nawet 0.85 sekundy potrafi wpłynąć na konwersję, co za tym idzie pozycję w Google, ponieważ więcej użytkowników odwiedziło stronę, co przeniosło się na lepszą sprzedaż.

Odwiedzający (klienci)

Konwersja to główny powód, dla którego powinniśmy zwracać uwagę na szybkość ładowania strony, im szybciej strona się załaduje, tym lepsze wrażenie pozostawimy na swoich użytkownikach. Szybkość strony internetowej może również wpłynąć na to, jak Twoi klienci postrzegają firmę. Jeżeli coś działa szybko, jest ładnie zrobione to chętniej jest nam zaufać takiej stronie i coś kupić.

Szczególnie ważną rzeczą jest szybkość ładowania strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Telefon mamy zawsze przy sobie, czasem chcesz na szybko sprawdzić daną informację i czekanie powyżej 2-3 sekund gwarantuje, że użytkownik kliknie wstecz i kliknie w kolejny link wyszukiwania, czyli tak właśnie straciłeś potencjalnego klienta.

Uzyskanie dobrego wyniku szybkości ładowania na urządzeniach mobilnych jest obecnie łatwiejsze, szczególnie jeśli chodzi o rozwiązania JAMstack.

Sprawdź jakość i szybkość strony internetowej

Jest kilka sposobów na sprawdzenie jakości swojej strony internetowej. Narzędzia, które podam pokażą Ci gdzie Twoja strona internetowa wymaga poprawek, oraz jak je naprawić.

PageSpeed Insights

Strona PageSpeed Insights pozwala na analizę Twojej strony internetowej, wystarczy wpisać adres swojej strony i kliknąć “Analyze”.

PageSpeed Insights

Po kliknięciu algorytm sprawdzi Twoją stronę i poda Ci wyniki.

PageSpeed wykres

W przypadku strony marcinzogrodnik.pl wyniki są następujące, na telefonach oraz na komputerach:

PageSpeed wykres

PageSpeed wykres

Na urządzeniach mobilnych uzyskałem 99 punktów na 100, co jest świetnym wynikiem. Na komputerach jest idealnie, 100 na 100 punktów, nie trzeba nic poprawiać.

Jeżeli Twój wynik to mniej niż 100, Google podpowie Ci jak to naprawić. W moim przypadku aby uzyskać 100 punktów na urządzeniach mobilnych muszę poprawić obrazki. Tutaj wystarczy prosta optymalizacja / kompresja aby szybciej się ładowały na stronie. Strona marcinzogrodnik.pl używa Gatsby, więc mogę prostym sposobem zwiększyć kompresję obrazków pobieranych za pomocą GraphQL. Nie zdecyduję się jednak na ten krok, ponieważ zależy mi na wysokiej jakości obrazków, ten jeden punkt przeżyję :)

PageSpeed wykres

Znalazłeś błędy na swojej stronie i nie wiesz jak je naprawić? Pomogę pozbyć się problemów i uzyskać jak najlepszy wynik Google PageSpeed. Odwiedź zakładkę kontakt i napisz do mnie.

GTmetrix

GTMetrix działa na bardzo podobnej zasadzie co PageSpeed Insights, jednak moim zdaniem pokazuje więcej błędów i informacji jak je naprawić.

Dodatkową opcją, którą oferuje GTMetrix jest monitorowanie strony po zalogowaniu się. Możemy tworzyć raporty powiedzmy co 2 tygodnie i porównywać je. Dokładnie wiemy co jest do poprawy, oraz jak poprzednie poprawki wpłynęły na szybkość strony.

PageSpeed wykres

Bardzo użyteczną z punktu widzenia programisty jest zakładka Waterfall, która pokazuje kolejność, oraz czas ładowania plików na stronie internetowej.

PageSpeed wykres

Najczęstsze błędy na stronach internetowych

Obrazy

Obrazy to częsty problem wolnego wczytywania się stron internetowych. Z doświadczenia wiem, że osoby, które same zarządzają swoimi stronami firmowymi nie za bardzo zdają sobie sprawę z tego jak mocno wpływa to na czas ładowania. Zdjęcia zrobione telefonem i wrzucane do galerii czy postów nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba, obrazy są optymalizowane podczas dodawania np. do WordPress’a.

WP Smush to wtyczka, która kompresuje obrazy, jest to jeden z “must have” na stronie WordPress.

Niepotrzebny kod / wtyczki

Zostańmy jeszcze przy WordPressie, bo to właśnie ten CMS jest najczęściej przeładowany różnymi wtyczkami, oraz niepotrzebnym kodem, który sukcesywnie spowalnia czas ładowania strony internetowej. Warto więc przejrzeć zakładkę Wtyczki i odinstalować te, które są nieużywane.

Hosting

Bardzo ważna kwestia w przypadku WordPress’a. Pamiętaj, że za każdym razem jak ktoś kliknie na Twojej stronie w link np. podstronę kontakt, to w tle wysyłane są zapytania właśnie do serwera / hostingu. Hosting ten odpowiada odpowiednim kodem, jeżeli wszystko się zgadza, to pobiera pliki aby wyświetlić je w przeglądarce.

Jeżeli hosting ma słabe parametry, to czas oczekiwania na zapytanie się wydłuży. Analogicznie każdy obrazek czy plik z kodem javascript będzie się pobierać dłużej.

Nie warto więc oszczędzać na hostingu jeżeli poważnie traktujesz szybkość ładowania strony internetowej.

Zróbmy razem fajną stronę dla Twojej firmy

Nie masz strony internetowej, albo potrzebujesz zmian na swojej aktualnej?

Podaj swój numer telefonu, oddzwonię do Ciebie i porozmawiamy.