Podstawy SEO

piątek, 28 października 2022

Przedstawię Ci dzisiaj kilka podstawowych zasad SEO (Search Engine Optimisation), czyli pozycjonowania. Nie będzie tutaj żadnych magicznych sztuczek, które sprawią, że Twoja strona znajdzie się na 1 miejscu w wyszukiwarce po tygodniu, po prostu rzeczy, które mają znaczenie podczas całego procesu.

Tytuł strony

Tytuł strony to podstawowy element SEO. Tytuł to krótki opis strony, na której użytkownik aktualnie się znajduje. Pamiętaj, że domyślnie każda nasza strona / podstrona jest indeksowana przez robota Google. Kiedy nasza strona pojawi się w wynikach wyszukiwania, tytuł dokumentu jest wyświetlany dużą czcionką, służąc jako link do naszej strony.

Warto również dodać słowo kluczowe do tytułu dokumentu.

<title>Your Document title</title>

Określaj wartość ALT w obrazkach

Częstym błędem na stronach jest brak opisu (wartości ALT) w obrazkach. Na tej podstawie obrazy również indeksują się w wyszukiwarce Google. Odpowiednio dobrany obraz do artykułu może pomóc w pozyskaniu nowego klienta.

<img src="/path/to/image.png" alt="white cat" />

Używaj tagu meta description

Meta description stanowi zwięzłe podsumowanie naszej strony internetowej. W kilku zdaniach opisz np. artykuł czy stronę. Długość może być dowolna, jednak aby uzyskać lepsze rezultaty w Google należy trzymać się zasady 160 znaków.

<meta name="description"content="This is meta description text. This will often show up in search results."/>

Nagłówki

Nagłówki mają swoją hierarchię, najważniejszym nagłówkiem na stronie jest nagłówek H1. Napisałem osobny artykuł na temat nagłówków (Nagłówki HTML, najważniejsze elementy). Warto jest trzymać się struktury, aby cały dokument HTML był semantyczny.

Mapa strony - sitemap.xml

Mapa strony to zbiór wszystkich linków na naszej stronie internetowej. Mapa strony jest używana przez roboty do informowania które strony mogą zostać zindeksowane.

Robots.txt

Plik robots.txt to zwykły plik tekstowy, w którym możemy zdefiniować pliki lub foldery do ukrycia przed robotami Google czy innych wyszukiwarek.

Odpowiednia domena

Bardziej estetyczno-wizualnym aspektem jest domena, jeżeli Twoja firma sprzedaje rowery, to naturalnym jest, że domena powinna zawierać chociażby słowo kluczowe “rower”. Niestety ciężko jest zdobyć domenę, która jest krótka i idealnie opisuje produkt lub biznes. Warto jednak używać mocno zbliżonych nazw domen.

Zróbmy razem fajną stronę dla Twojej firmy

Nie masz strony internetowej, albo potrzebujesz zmian na swojej aktualnej?

Podaj swój numer telefonu, oddzwonię do Ciebie i porozmawiamy.