Strona internetowa - Q&A

Temat stron internetowych będzie częstym tematem na mojej stronie, chcę aby zwiększyła się świadomość ludzi, którzy wciąż nie są przekonani do posiadania własnej strony internetowej.

Temat stron internetowych będzie częstym tematem na mojej stronie, chcę aby zwiększyła się świadomość ludzi, którzy wciąż nie są przekonani do posiadania własnej strony internetowej. Dzisiejszy wpis w formie Q&A (Questions and Answers) powinien rozwiać wiele wątpliwości, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Ile kosztuje strona internetowa?

Wykonanie strony internetowej może kosztować 500 zł, 3000 zł lub 10.000 zł, to zależy od wielu czynników. Często zdarza się, że klient sam nie wie czego od strony oczekuje, więc potrzebny jest dokładny wywiad oraz wymiana informacji. Na tej podstawie programista jest w stanie ocenić ile pracy jest wymagane, aby wykonać profesjonalną stronę internetową.

Rozwiązania proponowane przeze mnie nie mogą mieć stałej ceny, każda strona jest inna, każdy klient ma inne wymagania, więc ceny nigdy nie są takie same.

Jeżeli zgłaszasz się do programisty z zapytaniem o stronę internetową, to przygotuj się do tego. Opowiedz o swoim projekcie, jak chcesz, żeby strona wyglądała oraz jakie posiadała funkcjonalności. Dobrze jest podesłać 2-3 strony konkurencji, lub takie, które podobają Ci się wizualnie, z których programista może się inspirować tworząc motyw graficzny strony internetowej. Ważne jest, aby określić funkcjonalność strony, to od tego w głównej mierze zależy cena projektu. Opisz czym zajmuje się Twoja firma, oraz jakie podstrony Cię interesują.

Prowadząc salon kosmetyczny zapytanie może wyglądać w ten sposób:

Posiadam salon kosmetyczny, potrzebuję stronę internetową, na której mogę reklamować swoje usługi jak i wykonane zabiegi. Chciałbym mieć możliwość dodawania postów na bloga oraz samodzielnej edycji stron w przyszłości. Strona musi być minimalistyczna, jednak przyciągająca uwagę. Posiadam zdjęcia oraz opis usług.

Taka wiadomość jest idealna, teraz programista wie, że może wykorzystać WordPress ponieważ klient wymaga systemu blogowego, WordPress jest idealnym rozwiązaniem w tym przypadku. W tym momencie programista dopytuje o szczegóły, przedstawia swoje propozycje i na tej podstawie wycenia projekt.

Zdarzają się klienci, który z góry informują, że ich budżet nie jest zbyt duży, jednak chcą stronę internetową i czy mogę im coś zaproponować. W tym przypadku sytuacja wygląda tak: informuję klienta, że motyw graficzny zostanie kupiony (ceny motywów WordPress są w przedziale $30 - $100) oraz proponuję ustawianie strony głównej, podstron, galerii czy formularza kontaktowego. Klient dostaje tzw. gotowca, czyli kupiony motyw z innej strony oraz ustawiony pod swoje potrzeby. Mimo wszystko nie polecam korzystania z tej drogi, zawsze powtarzam, że inwestycja w stronę internetową prędzej czy później się zwróci, więc lepiej od razu zainwestować w profesjonalne oraz indywidualne rozwiązania, niż zrealizować projekt taniej, z którym co chwilę będą problemy.

Cena strony internetowej to nie tylko praca programisty, w przypadku strony internetowej WordPress musisz wykupić hosting, pierwszy rok zazwyczaj jest tani. Kolejnym krokiem jest wykupienie domeny oraz certyfikatu SSL. Jeśli chodzi o domenę, to klient ma wolną rękę w wyborze dostawcy, jednak jeśli chodzi o hosting, to warto zapytać się o poradę programisty.

W przypadku statycznych stron JAMstack, Netlify jest idealnym rozwiązaniem, który oferuje darmowy hosting.

Co to jest WordPress?

WordPress to platforma, którą trzeba zainstalować na serwerze aby zarządzać stroną internetową. WordPress jest bardzo prosty w obsłudze, a dobrze skonfigurowany tworzy bardzo fajne strony internetowe. System WordPress jest dobry dla osób, które dość często aktualizują treści na stronie, oraz tych, którzy cenią sobie niezależność (czyt. sami chcą zarządzać treścią).

Ponad to WordPress to świetne narzędzie do pozycjonowania w Google. Z odpowiednimi wtyczkami możemy osiągnąć bardzo dobre efekty. WordPress jest łatwym systemem i dla klienta jak i programisty, obszerna dokumentacja wszystko opisuje w przyjazny sposób.

Mówi się, że na każdą funkcjonalność istnieje wtyczka do WordPress'a, możliwe że to prawda, jednak nie polecam próbować i zaśmiecać swojej strony internetowej. Więcej wtyczek = więcej często niepotrzebnego kodu, który spowalnia stronę. Podobna sytuacja jest w przypadku motywów graficznych. Wiele stron oferuje motywy premium, które aby zwiększyć sprzedaż oferują bardzo dużo funkcjonalności. W przypadku wyżej opisanego przykładu strony usług kosmetycznych kupienie płatnego motywu jest słabym posunięciem, ponieważ 80% kodu nie będzie wykorzystane, a dalej będzie zajmować miejsce na serwerze.

Chcę prostą stronę wizytówkę, bez systemu blogowego. Tylko informacje o usługach oraz przykładowe realizacje, co polecasz?

W tym przypadku strona internetowa JAMstack jest wręcz idealnym rozwiązaniem. Strony statyczne, czyli nie wykorzystujące zapytań do bazy danych potrafią być nawet 10 razy szybsze od standardowych stron opartych na WordPress. Jest to w pewnym stopniu powrót do początków internetu, gdzie każda strona była statyczna. Teraz jednak technologia poszybowała w górę i tylko końcowy efekt jest taki sam jak dawniej. Cały proces tworzenia statycznych stron się zmienił, tworzenie strony jest przyjemniejsze oraz szybsze.

Strona marcinzogrodnik.pl wykorzystuje technologię JAMstack, zauważalna jest różnica w ładowaniu strony, a przede wszystkim przejścia pomiędzy podstronami. Statyczna strona internetowa jest tańsza w utrzymaniu. Dostępne są różne rozwiązania, które są darmowe i tylko czekają na wykorzystanie. Wspomniany wcześniej Netlify oferuje darmowy hosting, który nawet przy większej ilości odwiedzających świetnie daje sobie radę. Dzieje się tak dlatego, że strony statyczne nie generują dużych zapytań, więc ich ilość może być dużo większa.

Kolejną zaletą statycznych stron JAMstack to JavaScript (w moim przypadku), dodatkowe funkcje, które klient wymaga są tworzone indywidualnie, ilość kodu jest mniejsza i klient otrzymuje dokładnie to czego oczekuje.

Czy istnieje opcja połączenia WordPress z JAMstack? Oczywiście! Fachowa nazwa to Headless CMS, gdzie WordPress robi z tzw. backend a wybrany framework np. Gatsby za frontend. Generatorów (frameworków) statycznych stron jest sporo, najpopularniejsze to wspomniany Gatsby, Next.js czy Nuxt.

Klient dostaje dostęp do panelu administratora WordPress i tam dodaje / zmienia treści, które nie są wyświetlane w WordPress tylko w warstwie odpowiadającej za wyświetlanie strony. Dane te są pobierane z API WordPress'a. Jest to troszkę skomplikowany proces, jednak efekty są zdumiewające. Niestety mało firm w Polsce decyduje się na takie rozwiązania, a szkoda.

Jak wygląda proces tworzenia strony internetowej? Jaki jest czas realizacji?

Proces tworzenia strony internetowej można podzielić na kilka etapów:

Planowanie, czyli musimy uzgodnić z klientem co tak na prawdę chcemy osiągnąć. Tworząc stronę tylko dlatego, że inni mają nie ma sensu, każde działanie w sieci powinno mieć swój cel. Planowanie jak wspomniałem wcześniej jest jednym z ważniejszych etapów, tutaj może nawet paść decyzja o nie tworzeniu strony internetowej! W niektórych przypadkach strona internetowa nie pomoże w rozwoju firmy. Fanpage na Facebook'u to wciąż potężne źródło promocji oraz zdobywania nowych klientów.

Projektowanie - programista wiedząc już czego oczekuje klient może zabrać się do pracy nad wyglądem strony, szuka inspiracji oraz tworzy tzw. mockup. Mockup to nie gotowy projekt graficzny, gdzie wyjaśnia klientowi gdzie będą zamieszczone poszczególne elementy. W projektowaniu udział klienta jest bardzo ważny, każda wskazówka jest mile widziana, bo to na tej podstawie będą podejmowane dalsze kroki.

Programowanie - po uzgodnieniu wszystkich szczegółów funkcjonalnych oraz wizualnych programista może zabrać się do pracy. Instaluje wtedy środowisko lokalnie na swoim komputerze oraz tworzy motyw oraz funkcjonalności. Każdy z moich klientów dostaje wersję deweloperską strony, gdzie może sprawdzać postęp prac o każdej porze. Gdy strona internetowa jest gotowa, wtedy klient musi ją zatwierdzić, odbywa się testowanie funkcjonalności, responsywności etc. Strona internetowa musi po prostu działać idealnie.

Wdrożenie - najprzyjemniejszy etap, strona internetowa jest gotowa i może zostać wysłana na serwer. Z doświadczenia wiem, że lepiej robić to w godzinach wieczornych, lub nawet nocą, gdzie ruch na stronie nie jest duży. W przypadku nowej strony z nową domeną jest to bez znaczenia. Gdy strona jest już live, trzeba ją przetestować znów. Jeżeli jest to sklep to trzeba wykonać transakcje, sprawdzić czy działa rejestracja użytkowników, czy maile dochodzą itp. Jest tego sporo, jednak wszystko musi być dokładnie sprawdzone.

Czas realizacji znów zależy od wielu rzeczy, od ilości pracy przede wszystkim. Stworzenie sklepu internetowego od podstaw (graficznie), to około 3 tygodni pracy. Do tego trzeba doliczyć testowanie, wcześniejsze planowanie, więc miesiąc to optymalny czas realizacji.

Hosting i domena, kto za to odpowiada?

Klient powinien dokonać płatności za hosting oraz domenę. Fakturę można wtedy wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Domena powinna być zarejestrowana na firmę, lub osobę prywatną, w tym przypadku właściciela firmy. Jeżeli nie wiesz gdzie szukać hostingu, lub domeny to napisz do mnie, bezpłatnie polecę Ci najlepsze rozwiązania.

Agencja czy freelancer?

To już zależy od osobistych preferencji. Jestem freelancerem więc nie będę w tym temacie zbyt obiektywny. Wybór wykonawcy jest ważny, musisz mieć pewność, że wykonawca dokładnie wie czego oczekujesz. Najlepiej zapytać się znajomych, czy zaprzyjaźnione firmy czy mogą kogoś polecić.

Masz jakieś pytanie?

Chętnie odpowiem na Twoje pytanie. Napisz do mnie, lub zostaw komentarz poniżej, odpowiem na każde pytanie związane ze stroną internetową.