Unikalność czy gotowiec?

Unikalna strona internetowa dla Twojego biznesu, czy gotowiec, którego używają inni? Co wybierasz? Budżetowe rozwiązanie, czy profesjonalnie wykonana usługa, która zarabia?

Ostatnio zdałem sobie sprawę, że moi potencjalni klienci zupełnie inaczej podchodzą do tematu stron internetowych. Dla mnie liczy się przede wszystkim jakość oraz unikalność, przecież nikt nie chce kopiować innych, prawda?

Poza normalnym etatem dla Brytyjskej firmy szukam klientów na własny rachunek, szczerze.. myślałem, że będzie to prostsze, przecież posiadam wiedze, doświadczenie. Nic bardziej mylnego.

Klienta nie obchodzi czy jego strona będzie wykorzystywać najnowsze technologie - React, Vue czy będzie napisana w zwykłym HTML'u. Taka jest prawda i byłem naiwny, myślac, że to się zmieni.

Szukam firmy na kompleksowe wykonanie strony firmowej

Problem, jaki zauważyłem to kompletny brak wiedzy ludzi, którzy czegoś szukają. Kompleksowe wykonanie strony internetowej to przede wszystkim dokładnie opracowany plan działania, rozpoznanie rynku, odpowiednie dobrane słowa na stronie głównej, przemyślane frazy do pozycjonowania, czcionka, kolory... mam wymieniać dalej?

Pan Kowalski wymyślił sobie, że jego firma potrzebuje stronę internetową, super! Każda firma powinna reklamować się w sieci. Jednak ilość rzeczy, które trzeba wykonać jest dość spora, co za tym idzie trzeba sie liczyć z pewnymi kosztami.

Kolejnym problemem są "pseudo" programiści, którzy biorą wszystko za grosze. Ostatnio szukając zlecenia na grudzień, postanowiłem zarejestrować się na pewnej stronie, która de fakto powinna mi pomóc w znalezieniu nowego kontaktu. Tak też się stało, dostałem sporo propozycji, na kilka odpisałem, przedstawiając swoją ofertę.

Z jedną klientką bardzo dobrze się pisało, myślałem, że w końcu znalazłem odpowiednią osobę, która rozumie jak wygląda kompleksowe wykonanie strony firmowej, po raz kolejny się zawiodłem. Następnego dnia napisałem znów, czy zdecydowała się na podpisanie umowy, czy warunki odpowiadają. Dostałem odpowiedź, że jednak wygrała inna oferta. Ok, mówi się trudno, zapytałem jednak jak cenowo wygląda oferta innej firmy, być może faktycznie za dużo sobie życzę za wykonanie indywidualnego wyglądu strony, indywidualne zakodowanie stworzonego przez siebie stylu, oraz zapewnienie, że strona będzie szybsza niż 95% stron konkurencyjnych. Okazało się, że wygrała oferta cenowo zamykająca się w kwocie 650 zł brutto.

Być może faktycznie, klientka szukała budżetowego rozwiązania, jednak strony, które mi wysłała jako inspiracje wcale na to nie wskazywały.

Sprawdziłem więc firmę, która wygrała ze mną bitwę o klienta. Być może inni nie zwracają na to uwagi, jednak strona, która wyświetla pierwszy tekst po 10 sekundach oczekiwania nie jest godna zaufania. Ja na pewno bym takiej nie zaufał.

Sprawdziłem więc ich realizacje, pracują głównie z WordPress, świetny wybór, również korzystam. Wchodzę na pierwszą stronę, dodam jeszcze, że w WordPress bardzo łatwo jest znaleźć informacje na temat wykorzystywanego motywu na stronie. Okazało się, że jest to kupiony motyw premium, ba.. nawet nie pofatygowali się dużo zmienic, oczywiście obrazki czy tekst został zmieniony. Myślę sobie ok, przypadek.. Sprawdzę kolejny wykonany przez nich projekt. Ten sam schemat, sprawdzam kod źródłowy szukam nazwy motywu - jest. Szukam nazwy w Google, znów to samo! Płatny motyw..

Nie sprawdzałem już więcej, już wiedziałem, że strony te nie są robione z pasji, z chęci rozwoju swoich umiejętności, tylko jest to zwykła masówka.

Już nie mówię o jakości, o tym jak wygląda kod strony, o tym, że w takich motywach 90% kodu jest nieużywane, bo po co? Nikt tego nie słucha, nikogo to nie interesuje.

Dla mnie jakość strony powinna mieć pierwszorzędne znaczenie, pewnie myślę tak, bo siedzę w tym już 10 lat, i wiem na co zwracać uwagę, jednak każdy z nas ma oczy, czy tak ciężko zauważyć, że niektóre strony, które oferują super strony internetowe to tak na prawde gotowce?

Myślalem, że tacy klienci to abstrakcja, 650 zł BRUTTO za stronę. Jestem w wielkim szoku, że ktoś w ogóle się godzi na takie warunki.

Indywidualne podejście

Oczywiście każda z takich firm ma na swojej stronie napisane, że podchodzą do klienta indywidualnie. Jak zwał tak zwał, moim zdaniem indywidualne podejście to przede wszystkim zrozumienie klienta oraz jego potrzeb. Zrozumienie koncepcji oraz pomoc w zdobyciu jeszcze większej ilości klientów.

Tworząc projekt graficzny dla klienta muszę przełączyć swoje myślenie z projektanta na potencjalnego klienta. Muszę przewidzieć jego zachowanie, tylko to da zadowalające efekty dla każdego. Czy za 650 zł zbudujesz relację, która przyniesie Ci zysk? Wątpię.

Aż ciężko w to uwierzyć, że spora część polskich przedsiębiorców traktuje stronę internetową jako mało istotną rzecz w biznesie. No ale cóż, są też tego plusy.

Świadome osoby, to takie, które może nie znają się na najnowszych trendach technologicznych, tylko, które traktują stronę internetową jako inwestycję w biznes. Indywidualny plan działania, to długotrwały proces, który jest unikalny.

Inwestycja czy gotowiec?

Wiadomo, że jako wykonawca chcę wykonać projekt, który w pełni zadowoli klienta. Nie mogę jednak sobie pozwolić na to, żeby oddać projekt z którego nie będę zadowolony. Tak jak wspomniałem wcześniej, opracowanie planu, wykonanie grafik, odpowiednie zakodowanie strony, przemyślane frazy to wiedza, która niestety kosztuje. Inwestując w moją wiedzę możesz być pewien, że koszt strony internetowej w perspektywie czasu będzie adekwatny do zysków, które dobrze wykonana strona internetowa Ci przyniesie.

Płacąc 650 zł dostaniesz kupiony motyw strony internetowej z lekkimi zmianami, aby dostosować motyw pod Twoją działalność. Niestety tak to wygląda.

Czy strona internetowa to drogi interes?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, wszystko zależy od oczekiwań. Moje usługi to nie tylko stworzenie strony, ale również pomoc w rozwoju strony, opieka nad nią oraz szukanie nowych rozwiązań, aby poprawić wyniki. W tym przypadku proces ten może trwać nawet rok, za który będziesz zobowiązany zapłacić odpowiednią kwotę. W przypadku "surowego" wykonania strony i oddania w ręce klienta, bez pomocy, bez optymalizacji zapłacisz dużo mniej.

To klient decyduje, czy wyda mniejszą kwotę w błoto, czy zapłaci więcej i będzie zadowolony.