Marcin Zogrodnik

Strona marcinzogrodnik.pl to moja wizytówka w sieci, codziennie coś dodaję, zmieniam, co można zauważyć na moim koncie GitHub. Oczywiście JAMstack + DatoCMS + Markdown.

Moja prywatna strona internetowa jest ciągle modernizowana. Na początku listopada odświeżyłem nieco wygląd strony głównej oraz wpisów.

Każda zmiana na stronie to 1 commit na GitHub, obecnie tych zmian jest 150! Strona jest dostępna publicznie w repozytorium GitHub, więc możesz śmiało wejść i zobaczyć jak wygląda kod strony.

JAMstack

Strona marcinzogrodnik.pl to projekt statycznej strony JAMstack z wykorzystaniem Gatsby. Od dłuższego czasu Gatsby jest dla mnie numerem 1 jeśli chodzi o wybór frameworka do tworzenia statycznych stron internetowych.

DatoCMS

DatoCMS to Headless CMS, który umożliwia pełną kontrolę nad treścią na stronie. Strona o mnie jest pobierana właśnie z DatoCMS.

System zarządzania treścią był mi potrzebny do publikowania wpisów na blogu oraz realizacji. DatoCMS jest darmowe dla małych projektów, więc na potrzeby tematów ogólnych jest wystarczający.

Markdown

W ostatniej aktualizacji dodałem nowy dział Programowanie / Front End, który nie wykorzystuje DatoCMS. Dział programowanie, to większy projekt, który z pewnością za kilka miesięcy przekroczy liczbę 200 wpisów.

Zdecydowałem się więc na dodanie kolejnej opcji, czyli plików markdown. Posty z działu programowanie trzymam w repozytorium GitHub w folderze markdown-pages (jeżeli korzystasz z GitHuba, to możesz edytować każdy wpis i stworzyć pull request!)

Darmowy hosting

Strona marcinzogrodnik.pl wczytuje się bardzo szybko dzieki Netlify, które oferuje bardzo szybki hosting statycznych stron internetowych. Nie korzystam z drogich usług hostingowych, nawet certyfikat SSL jest darmowy! Jedyny koszt to domena .pl.