O mnie

Początki

Dawno, dawno temu grałem w grę przeglądarkową - plemiona. Kto grał, ten wie, jak ważne były wojny, sojusze, oraz jak dużo czasu poświęcało się na rozwój kilkuset wiosek. Był to rok 2009, miałem wtedy 16 lat i nie interesowały mnie wtedy strony internetowe. Poznałem całą mechanikę gry, byłem aktywny na forum i bardzo chciałem zostać administratorem serwera. Przeszkodą był mój wiek, administratorem mogła zostać osoba pełnoletnia, ja niestety nie spełniałem warunków. Z perspektywy czasu uważam, że dobrze się stało, w końcu teraz jestem programistą Front End! :)

Odpuściłem grę plemiona na rzecz kolejnej gry z tej samej firmy, czyli grepolis. Postanowiłem stworzyć gazetkę, czyli blog poświęcony grze, wywiady z graczami, opinie itp. Pracowałem nad tym z kilkoma osobami. Można powiedzieć, że były to początki mojej drogi jako programista. Pamiętam, że używaliśmy systemu WordPress z darmowymi wtyczkami, nikt z nas nie miał pojęcia jak tworzyć motywy.

Wraz z rozwojem strony postanowiłem nieco wgłębić się tematykę WordPress'a, jak ten system działa, co jest potrzebne do jego uruchomienia, jak działają motywy itp.

Pierwszy większy projekt

Rok 2011 - 2013 to mocny rozwój muzyki Electro House, mocne klubowe brzmienia, popularne radio radioparty.pl oraz serwis zippyshare.com, który oferował wtyczkę do odtwarzania muzyki. Postanowiłem stworzyć serwis muzyczny z muzyką Electro House, którą w tamtym okresie uwielbiałem. Strona nazywała się Electro Shock, również wykorzystałem WordPress'a do stworzenia strony. Stworzyłem "profesjonalny" wygląd strony, który był całkiem ok jak na tamte czasy. Pracy przy stronie było na prawdę dużo, wszystko robiłem sam, codzienne dodawanie nowych MP3, tworzenie Paczek MP3, fanpage, konkursy. Bardzo fajnie wspominam tamte czasy. Niestety projekt nie przetrwał dłużej ponieważ w 2013 roku zakończyłem edukację, skończył się wolny czas, którym dysponowałem.

3 lata przerwy

Przez trzy lata, 2013 - 2016 pracowałem w różnych miejscach w UK, od piekarni przez tartak aż po produkcję lamp drogowych - to dla osób, które twierdzą, że nigdy nie poznałęm ciężkiej fizycznej pracy :) Na początku 2016 roku postanowiłem to zmienić, nie wyobrażałem sobie pracy w takich miejscach przez całe życie, czułem, że to nie dla mnie, że stać mnie na więcej.

Powróciłem do podstaw, zacząłem uczyć się HTML, CSS oraz JavaScript, czyli święta trójca. Oczywiście na początku miałem krótki epizod z językiem PHP - to przez WordPress'a. Wysyłałem sporo CV do różnych firm w okolicy, dla początkującego Web Developera to trudny okres, dlatego musiałem uzbroić się w cierpliwość.

Długie oczekiwanie opłaciło, w listopadzie 2016 roku rozpocząłem swoją pierwszą pracę jako Web Developer w Doncaster. Pierwsze kilka dni to była kompletna abstrakcja, czułem się świetnie wiedząc, że przez te 8 godzin nie dość, że zarabiam to jeszcze uczę się nowych rzeczy pod okiem doświadczonego programisty. Pracowałem wtedy sporo z WordPress, była to typowa agencja z prostymi stronami dla swoich klientów.

Nie będę tutaj opisywał każdej mojej pracy, troszkę by to zajęło :) Jeżeli jesteś zainteresowany moim doświadczeniem, sprawdź mój profil na LinkedIn.

Powrót do Polski

Lipiec 2020 to ważna data w moim życiu. Mieszkałem w Wielkiej Brytanii przez 12 lat, pewnego dnia zapytałem swojego szefa, czy mógłbym pracować zdalnie z Polski. Po kilku rozmowach dostałem zielone światło. Rozmowy na ten temat prowadzone były już pod koniec 2019 roku, zgodę na wyjazd dostałem w styczniu 2020, bilet miałem kupiony na marzec. Niestety covid przeszkodził mi wyjeździe i musiałem troszkę poczekać. Na szczęście w Lipcu mogłem już przylecieć.

W listopadzie w końcu otworzyłem jednoosobową działalność gospodarczą i pracuję o dużo za dużo. W dalszym ciągu pracuję dla Brytyjskiej firmy plus działam na własny rachunek, dla swoich klientów.